Autor Wiadomość
Marcin Hajdaś
PostWysłany: Pią 7:00, 26 Maj 2017    Temat postu:

Dla mnie wrzesień 39 + kontynuacja to dzieje oręża polskiego na wszystkich frontach II wś. Chętnie zagrałbym scenariusze z ataku bolszewickiej dziczy z 17 IX. nie mniej obawiam się, że aby oddać charakter zmagań musiały by to być walki w stosunku 40:1 + ciężkie ruskie czołgi. Rozegranie kilku scenariuszy w tej konwencji forfun było by ok ale jako nowy system czy przedłużenie obecnego to jakoś nie widzę tego. Gra żeby miała sens musi być zbilansowana.
Głosuje na kampanię na zachodzie. Daje ona większe szanse na zbilansowanie obu stron konfliktu. Wojsko polskie miało tam również całkiem sporą swoja reprezentację oraz spory zakres i różnorodność stosowanego sprzętu. Uzupełnienie w postaci jednostek francuskich i brytyjskich zwłaszcza ciężkich czołgów pomoże zbilansować obie strony. A dalej to afryka, włochy i lądowanie w Normandii.

Ps. Zapomniałem - Kawaleria polska! Smile
rrober
PostWysłany: Śro 21:30, 24 Maj 2017    Temat postu:

Pomysł dobry - tylko z walkami partyzanckimi w grach wargamingowych jest zawsze kłopot ponieważ trzeba dobrze uchwycić specyfikę tych walk np. decydujący o prawie wszystkim czynnik zaskoczenia, ciągły niedobór amunicji i zaopatrzenia, ochotniczy charakter oddziałów, który objawia się tym, że entuzjazmem pokrywa się niedostateczne wyszkolenie wojskowe. Powiem krótko: jest to bardzo trudne i wymaga dobrych scenariuszy.
Na pewno warte rozważenia.
Wężu
PostWysłany: Śro 20:57, 24 Maj 2017    Temat postu: Partyzantka

No ja osobiście dołożyłbym oddziały partyzancke ze wszelkimi tego konsekwencjami - od modeli, po "zbieraninowe" uzbrojenie, może jakieś bonusy do walk w terenie zalesionym, zasady zasadzki. Zasadnym byłoby też wprowadzenie "bohaterów" wzorowanych na historycznych postaciach. Przykładowo Mjr Dobrzański mógłby podnosić morale albo dodawać bonus do ataku/obrony. To ubarwiłoby grę. No i kawaleria, drodzy Państwo, kawaleria Smile
wolf28
PostWysłany: Czw 17:32, 20 Kwi 2017    Temat postu:

Witam. Swój głos oddaję na kampanię na zachodzie. Chociaż agresja sowiecka też byłaby w tym systemie ciekawa, tym bardziej, że w grach do tej pory raczej pomijana.
Pozdrawiam.
Jerry
PostWysłany: Nie 18:45, 16 Kwi 2017    Temat postu:

W takim razie skłoniłbym się do głosu: KAMPANIA NA ZACHODZIE 1940.

Trochę ze względu na bardzo ciekawe modele uzbrojenia armii belgijskiej i holenderskiej. Trochę zaś ze względu na możliwość wykorzystania wszystkich dotychczas wydanych modeli strony niemieckiej i kilku strony polskiej (choćby armaty wz.97, czołgi FT-17 czy Polski Fiat 621 jako niemiecka zdobycz wojenna). A dołączyć by mogły do polskiej armii wrześniowej francuskie czołgi R-35 i H-35 oraz haubica 155mm wz.17.

Rozszerzenie o opcję sowiecką wymagałoby, moim zdaniem, daleko idących odstępstw od realiów historycznych. Wszak po stronie polskiej występowały jedynie oddziały piechoty z niewielkim wsparciem. Do tego prawie bez broni pancernej (no może czołgi FT-17). Po stronie sowieckiej zaś cała potęga największej liczebnie i sprzętowo armii lądowej ówczesnego świata.

Pozdrawiam.
Piotr Marciniak
PostWysłany: Sob 11:57, 15 Kwi 2017    Temat postu:

rrober napisał:
Piotr Marciniak napisał:

Zorganizowanie systemu operacyjnego (Map strategicznych) , pozwalający poruszanie się zgrupowań wojskowych na Mapie ( Globalny Wrzesień 1939 )


Pracujemy obecnie nad takim systemem


Cieszę się niezmiernie z tego faktu Smile, pragnę dodać kilka moich pomysłów może pomogą w rozwój systemu .
1. Pomysł na system globalny to zapożyczenie z systemu Napoleońskiego -Bogowie wojny , jak dobrze pamiętam twórcy skonstruowali ciekawy system punktów i ruchów na mapie operacyjnej , polegającej na poruszaniu się na nie wielkiej mapie między miastami lub innymi punktami strategicznymi , dobry system dla września jeśli byśmy chcieli odtworzy walkę zgrupowań lub dużą bitwę .
2. Pomysł to wykorzystanie map i żetonów planszowych gier ( pana Zalewskiego z Taktyki i Strategi )do gry z systemu wrzesień 39 , w/w Pan posiada bardzo dobre odwzorowanie składu armii , kilkanaście map Polski z okresu 39" które łączą się w jedno , lub system K-2 Polska który wyglądem mapy przypominają mape operacyjną z słynnej gry Close Combat ( czyli system tak zwany obszarowy/ szachowy ) .

Osobiście jestem za wizją Globalnego Września jak najszerszym wydaniu, wielka mapa i dwie grupy ludzi planujące i wykonujące zadania głównych dowódców .

Pozdrawiam
rrober
PostWysłany: Sob 5:58, 15 Kwi 2017    Temat postu:

Dzięki za głos, ale nie o tym tu chcemy dyskutować. Nie kończymy obecnej edycji Września 1939 - nadal będziemy go rozwijać i uzupełniać, zarówno w warstwie modeli, jak i reguł gry.
To o czym piszesz obejmuje modele wydawane w serii i mogę powiedzieć, że większość z tych rzeczy, które wymieniłeś jest zaplanowana do wydania (np. w kolenym zeszycie będzie polska armata wz.97 na oponach DS - przystosowana do trakcji mechanicznej, w następnym Sd.Kfz.251/4 jako ciągnik do LiG-a itd.).

Natomiast tutaj chcemy dyskutować o przyszłości systemu. O kierunku, w którym pójdziemy jak zakończymy już bieżącą edycję Września. O wersjach gry umożliwiających walki w innych okresach historycznych i na innych frontach. Dlatego powstała ta ankieta - po to, aby poznać jakie macie preferencje, w co chcielibyście grać w ramach Września.
Jerry
PostWysłany: Pią 20:59, 14 Kwi 2017    Temat postu: Rozbudowa systemu

Dałem głos na "inne" ale mam na myśli raczej rozbudowę istniejącego systemu o kolejne elementy. Np.:

BRAK KAWALERII - można by uzupełnić kolekcję o, przynajmniej:
- kawalerię w szarży
- kawalerię spieszoną
- artylerię konną (armata wz. 02/26 stosowana także jako armaty pułkowe w jednostkach piechoty)
- taczankę ckm

JEST CIĄGNIK ALE NIE MA ARMATY
- mamy doskonałe modele polskiego ciągnika c4p w dwóch wersjach ale brak ciężkiej artylerii (choćby haubicy 100 mm wz. 14/19)

JEST ARMATA ALE NIE MA CIĄGNIKA
- mamy polskie armaty wz. 97 przystosowane do trakcji konnej ale brak nam zaprzęgów z przodkiem i jaszczem (wspomniany zaprzęg z jaszczem mógłby służyć też jako ciągnik do haubicy 100 mm wz. 14/19)
- mamy polską armatę ppanc 37mm ale brak nam zarówno przodka z zaprzęgiem konnym jak choćby ciągnika pz inż. 302. Przemieszczanie armaty za ciągnikiem c2p czy ciężarówką FIAT 621 jest dosyć problematyczne. Przewóz armaty na owej ciężarówce wymagałoby wydatkowania dużej ilości "punktów mobilności" na za- i wyładunek armaty z wozu.
- strona niemiecka nie ma ciągnika armaty ppanc 37 mm

NIE MA CIĘŻKIEJ ARTYLERII
- zarówno strona niemiecka jak i polska nie ma ciężkiej artylerii kal 120-155 mm

NIEMIECKA CIĘŻKA BROŃ PANCERNA
- strona niemiecka dysponuje jedynie "archaicznym" modelem samochodu pancernego kfz 13/14 brak nowocześniejszych modeli 2-, 3- i 4-osiowych samochodów pancernych
- po stronie niemieckiej brak ciężkiego (na owe czasy) czołgu pz kpfw IV a było ich w kampanii wrześniowej więcej niż pz kpfw III

BRAK ŁĄCZNOŚCI
- nie ma żadnej reprezentacji jednostek łączności po stronie polskiej (mógłby pojawić się pojazd łączności na bazie samochodu FIAT 608/618 czy choćby któraś wersja konnego wozu łączności)

Po stronie niemieckiej mogłyby pojawić się jednostki ... armii słowackiej. W końcu oni też
uczestniczyli w kampanii wrześniowej.

Tymczasem pozdrawiam i życzę wszystkim wesołych i spokojnych ŚWIĄT !!![/b]
rrober
PostWysłany: Pią 5:14, 14 Kwi 2017    Temat postu:

Piotr Marciniak napisał:

Zorganizowanie systemu operacyjnego (Map strategicznych) , pozwalający poruszanie się zgrupowań wojskowych na Mapie ( Globalny Wrzesień 1939 )


Pracujemy obecnie nad takim systemem
Araden
PostWysłany: Czw 10:04, 13 Kwi 2017    Temat postu:

Trudny wybór, każdy temat mnie interesuje. Jak dla mnie ta ankieta jest źle skonstruowana, skoro robimy kampanie wrześniową to sowieci jako trzecia armia muszą być i nie powinno być tu żadnej dyskusji. Zamiast sowietów w ankiecie powinna być umieszczona armia słowacka która też brała udział w kampanii i mimo że jakiś wielkich walk z jej udziałem nie było to wkroczyła do Polski razem z Wermachtem. Składała się z 3 dywizji piechoty i grupy szybkiej. Zresztą trzy modele pasujące do nich mamy już w grze: ciężarówka Praga RV, czołg Pz.Kpfw. 35(t) i armata która zostanie wydana dla Polaków.
Po wprowadzeniu armii sowieckiej Francja jako kontynuacja systemu to też dobry wybór bo nadal używamy po stronie niemieckiej tych samych modeli co we wrześniu, tylko kilka nowych konstrukcji się pojawiło. Sprzęt Francuski i Brytyjski też powstał jeszcze przed kampanią Wrześniową więc nie gryzł by się rocznikowo ze sprzętem polskim czy rosyjskim i można by przeprowadzać fikcyjne bitwy Francuzi kontra Polacy lub Rosjanie, Brytyjczycy kontra Polacy lub Rosjanie. Później można pomyśleć o początkach kampanij Afrykańskiej czyli Brytyjczycy kontra Włosi. Brytyjska armia od Francji się nie zmieniła więc trzeba by głównie Włochów dorobić.
Wojna Polsko- Bolszewicka to właściwie nowy system, co prawda pewnie główny szkielet zasad by został ale już by trzeba zastosować pewne zmiany w zasadach. Bardzo ciekawy temat chodź u nas bardzo słabo znany co jest o tyle dziwne że to jest ostatnia wojna w której wygraliśmy i to sami. Ten temat też jest rozwojowy bo przecież walczyliśmy tak naprawdę od 1918: Powstanie Wielkopolskie, Powstania śląskie, walki Polsko Ukraińskie a jeśli chodzi zagranicę to walki w Rosji pomiędzy białymi a czerwonymi i Ententą i czerwonymi chociaż wojna domowa w Rosji pewnie u nas by się nie przyjęła.
Piotr Marciniak
PostWysłany: Śro 23:17, 12 Kwi 2017    Temat postu:

Moim skromnym zdaniem powinno iść to w dwóch kierunkach
Systemowy i Modelski Kampanii Obronnej 39 (nowe jednostki Polskie, Niemieckie, Rosyjskie , Większa Różnorodność figurek i otoczenia map pola walk , Scenariusze poszczególnych odcinków walk i ich kontynuacje np : Bitwa nad Bzurą , Obrona Gdyni i Helu itp
Zorganizowanie systemu operacyjnego (Map strategicznych) , pozwalający poruszanie się zgrupowań wojskowych na Mapie ( Globalny Wrzesień 1939 )
rrober
PostWysłany: Śro 17:59, 12 Kwi 2017    Temat postu:

OK - nie zrozumiałem.
Tylko my raczej zajmujemy się wargamingiem historycznym i w czymś takim, co proponujesz na pograniczu political fiction/science fiction to raczej nie mamy doświadczeń.
Mysiałbyś sam zaproponować jakieś rozwiązania w tym zakresie. Może załóż nowy temat w dziale Home Rules i zapodaj swoje pomysły.
Zobaczymy jaki będzie odzew ze strony innych graczy - może zbierze się więcej zainteresowanych takim tematem.
slec21
PostWysłany: Śro 17:29, 12 Kwi 2017    Temat postu:

"Osobiście chętnie bym zobaczył grę figurkową z uniwersum '1920+'" Czyli to się łapie i pod inny temat i trochę pod 1920-21 Razz Jako że to to samo tylko w alternatywnej rzeczywistości Razz
rrober
PostWysłany: Śro 17:23, 12 Kwi 2017    Temat postu:

A inny temat to konkretnie jaki?
slec21
PostWysłany: Śro 16:30, 12 Kwi 2017    Temat postu:

Kliknąłem inny temat ale 1920-21 też pasuje. Osobiście chętnie bym zobaczył grę figurkową z uniwersum "1920+" autorstwa Jakuba Różalskiego. To może być temat porównywalny z WHFB i WH40k. Co prawda jest już gra planszowa pod nazwą "Scythe" w tym uniwersum ale figurki nie są głównym tematem przewodnim, a świat ma potencjał Smile Zachęcam do zapoznania się z grafikami 1920+ rozbudzają wyobraźnię Very Happy

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group