Forum www.wrz39.fora.pl Strona Główna www.wrz39.fora.pl
Forum poświęcone Historycznej Grze Bitewnej WRZESIEŃ 1939 oraz ogólnie wargamingowi
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

BURGUNDIA w XIV-XV wieku

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.wrz39.fora.pl Strona Główna -> ŚREDNIOWIECZE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rrober
Administrator



Dołączył: 07 Mar 2017
Posty: 265
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz

PostWysłany: Pią 13:28, 10 Mar 2017    Temat postu: BURGUNDIA w XIV-XV wieku

Mój stary wpis z innego forum:

Okres, który mnie interesuje zamyka się ramami czasowymi od Krucjaty Antytureckiej (która zakończyła się klęską pod Nikopolis w 1396r.) do śmierci ostatniego męskiego przedstawiciela dynastii książąt burgundzkich w bitwie pod Nancy (1477 r.). W tym okresie w Burgundii panują następujący władcy, należący do bocznej linii Walezjuszy:
1363 - 1404 : Filip II Śmiały
1404 - 1419 : Jan II bez Trwogi
1419 - 1467 : Filip III Dobry
1467 - 1477 : Karol I Zuchwały
Zdołali oni zjednoczyć pod swoim berłem ziemie obejmujące dzisiejsze pogranicze francusko-niemieckie oraz kraje Beneluxu.
A zaczęło się to tak: Jan II Dobry (hrabia Andegawenii, książę Normandii od 1332 r., hrabia Poitiers od 1344 r., książę Gujenny od 1345 r., król Francji od 1350 r. i, wreszcie, książę Burgundii od 1361 r.), przekazał swojemu najmłodszemu synowi, za męstwo jakim odznaczył się bitwie pod Poitiers w dziedziczne władanie Księstwo Burgundii (królem Francji został najstarszy brat Filipa – Karol V Mądry).
Syn Filipa II – Jan bez Trwogi (wtedy hrabia de Nevers) poprowadził na Krucjatę Antyturecką zastęp rycerzy burgundzkich i francuskich (razem około 10 tys. żołnierzy, obejmujący ok. 1000 rycerzy wśród, których znaleźli się ówcześni najwięksi panowie Francji: Jacques de Bourbon comte de la Marche, l’amiral Jean de Vienne, le maréchal Jean le Maingre dit Boucicaut, le connétable Philippe d’Artois comte d’Eu, Guillaume de Bordes porte oriflamme de France, Jean de Cadzaud grand amiral de Flandre, Jacques d’Heilly chambellan de Bourgogne, Jean de Coligny seigneur de Crescia, Enguerrand VII seigneur de Coucy, Guillaume VI de la Tremouille seigneur de Sully, Jean de Roye seigneur du Plessis, de Muret, et de Buzancy, Regnault de Roye, chambellan du roi Charles VI (1380-1422) – nie tłumaczyłem tytułów Smile
Bitwa pod Nikipolis zakończyła się kompletną klęską krzyżowców, a Jan zdobył swój przydomek. W rok później był już w domu, wykupiony przez tatusia.
W 1404 roku zmarł jego ojciec i Jan został księciem Burgundii, a rok później jego matka (Jan został hrabią Flandrii i Artois oraz hrabią palatynem Burgundii). Następne lata upłynęły mu na walkach wewnętrznych we Francji (był to okres Wojny Stuletniej) ze stronnictwem armaniaków (sam stał na czele stronnictwa burgundczyków). W 1418 r. Jan zaatakował Paryż i zdobył miasto 30 maja 1418 r. Hrabia d'Armagnac został zamordowany, delfin Karol uciekł z miasta. Jan przybrał tytuł regenta Francji. Nie występował jeszcze jako sojusznik Anglików, ale nie przeszkodził im w zdobyciu Rouen. Kiedy północna Francja znalazła się pod angielską okupacją, a Paryż znajdował się w ręku Burgundczyków, delfin zdecydował się dojść do porozumienia z Janem. Karol i Jan spotkali się w lipcu 1419 r. i zaprzysięgli pokój na moście w Pouilly niedaleko Melun. Zdecydowali się później na odbycie jeszcze jednego spotkania.
Doszło do niego 10 września 1419 r. na moście w Montereau. Jan przybył z niewielką eksortą. Przeszedł barierkę, doszedł do środka mostu i przywitał się z delfinem. Panie, po Bogu pragnę służyć jedynie królowi i tobie, dla zachowania naszego królestwa. Przysiągł, że w tym celu wykorzysta wszystkie swoje siły, majątek i wpływy. Następnie zwrócił się do dworzan Karola: Czy dobrze mówię, panowie?. Nie można lepiej, kuzynie - odrzekł Karol ujmując Burgundczyka za rękę. W tym czasie od orszaku odłączył się Tanneguy de Châtel, dawny dworzanin Ludwika Orleańskiego, który uderzył księcia siekierą w głowę. Jan został pochowany w pustelni w Champmol niedaleko Dijon. W 1521 r. do Dijon przybył król Francji Franciszek I. Jeden z mnichów pokazał mu wówczas czaszkę Jana bez Trwogi i, wskazując na ślad po uderzeniu topora, powiedział: Oto dziura, przez którą Anglicy weszli do Francji.
Następcą Jan był jego syn - Filip III Dobry (hrabia Flandrii, Artois i Franche-Comté.)
Filip oskarżył Karola o zaplanowanie morderstwa ojca i zerwał negocjacje. Wojna między popierającym Karola stronnictwem armaniaków i burgundczykami rozgorzała na nowo. Filip znalazł wówczas sojusznika w królu Anglii Henryku V, który podjął próbę podboju Francji. Po podpisaniu traktatu w Troyes w 1420 r., w którym królowa Izabela Bawarska wydziedziczała swojego syna, delfina, a następcą tronu mianowała Henryka V, doszło do oficjalnego porozumienia Anglii i Burgundii. Wiosną 1430 r. Filip, razem z hrabią Janem II de Ligny, obległ miasto Compiègne. Na odsiecz ruszyła miastu wyprawa francuska pod wodzą Joanny d'Arc, która rok wcześniej odparła Anglików spod Orleanu i umożliwiła koronację Karola w Reims. 23 maja Joanna została pojmana przez Burgundczyków. Filip wydał ją Anglikom, który 30 maja 1431 r. spalili ją na stosie za herezję.
Jednak działalność Joanny tchnęła nowego ducha w stronnictwo armaniaków, które zaczęło odnosić sukcesy. Książę Bedford musiał w końcu zaprzestać podbojów i ratować co się da z angielskich posiadłości na kontynencie. Wraz z porażkami Anglików słabła lojalność księcia Burgundii. W 1435 r. Filip podpisał traktat w Arras, w którym uznawał Karola VII królem Francji i na powrót stawał się jednym z parów Królestwa. Na mocy porozumień jeszcze w tym samym roku zaatakował Calais. Sojusz burgundzko-angielski został ostatecznie zerwany w 1439 r.
Panowanie Filipa charakteryzowało się znacznym wzrostem terytorium Burgundii. Wraz ze śmiercią ojca w 1419 r. Filip został księciem Burgundii (jako Filip III), hrabią Artois (jako Filip V), hrabią Flandrii (jako Filip III) i hrabią palatynem Burgundii (jako Filip V). W 1421 r. odkupił od Jana III margrabstwo Namur. Margrabią Namur (jako Filip IV) został po śmierci Jana 1 marca 1429 r. 4 sierpnia 1430 r., po śmierci swojego kuzyna, Filipa Brabanckiego, został księciem Brabancji (jako Filip II), Lothier (jako Filip II) i Limburga (jako Filip II).
Od 1425 r. Filip toczył wojnę z Jakobiną Bawarską o hrabstwa Hainaut, Holandii, Zelandii. W 1427 r. burgundzkie wojska zajęły Hainaut. Po 7 latach walk i parokrotnym uwięzieniu swojej konkurentki, Filip został przez nią mianowany dziedzicem wszystkich trzech hrabstw po jej bezdzietnej śmierci. Jakobina zachowała swoje tytuły, ale realna władza w hrabstwach przeszła na Filipa. Jakobina ze swej strony zobowiązała się również nie wejść w związek małżeński bez zgody Filipa. Gdy to uczyniła w 1432 r. przekazała swoje tytuły Filipowi, który stał się od kwietnia 1432 r. hrabią Hainaut (jako Filip I), hrabią Holandii (jako Filip I) i hrabią Zelandii (jako Filip I).
W 1443 r. odkupił od Elżbiety Zgorzeleckiej hrabstwo Luksemburg. Już w 1435 r. przyjął tytuł wielkiego księcia Zachodu. Swoją pozycję w Dolnych Krajach umocnił w 1456 r., kiedy wprowadził swojego nieślubnego syna Dawida na stolec biskupi w Utrechcie. W 1463 r. przekazał Pikardię i Amiens królowi Francji Ludwikowi XI.
Niderlandy w XV. składały się z następujących ziem:
hrabstwo Artois
hrabstwo Flandrii
hrabstwo Mechelen
margrabstwo Namur
hrabstwo Hainaut
hrabstwo Holandii
hrabstwo Zelandii
księstwo Brabancji
księstwo Limburga
księstwo Luksemburga
księstwo biskupie Utrechtu
Fryzja Zachodnia
księstwo Geldrii
Groningen
Ommelanden
Drenthe
Overijssel
Następcą Filipa został jego jedyny żyjący, prawowity syn Karol Zuchwały (Charles le Téméraire).
Historię toczonych przez niego wojen (w tym tej tragicznej kiedy zadarł z Konfederacją Szwajcarską), możecie znaleźć tutaj: [link widoczny dla zalogowanych]

Źródło: Wikipedia[/img]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rrober
Administrator



Dołączył: 07 Mar 2017
Posty: 265
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz

PostWysłany: Sob 7:37, 11 Mar 2017    Temat postu:

Sztandary niderlandzkie (holenderskie)

[link widoczny dla zalogowanych]

Burgundzkie:

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Flandryjskie, brabanckie, luksemburskie itd.:

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez rrober dnia Sob 16:58, 11 Mar 2017, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.wrz39.fora.pl Strona Główna -> ŚREDNIOWIECZE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin